Tečaj je podijeljen u nekoliko sekcija, a svaka od sekcija završava radionicom u kojima će se dodatno moći komunicirati o tematskom sadržaju. Uvodna sekcija govori o problemima žalovanja, srama te brojnim implikacijama koje traumatska iskustva nose. Biologijska sekcija bazira se na eksperimentalnim modelima, neurobiologiji te implikacijama transgeneracijske traume na psihotične poremećaje, koji su u velikoj mjeri biologijski uvjetovani. Sekcija socijalnih implikacija transgeneracijske traume govori o empatiji, fenomenima žrtve osvete i kulture te disciplinarnim pristupima transgeneracijskoj traumi (suradnja našeg tima sa Sveučilištem Auckland, s Novog Zelanda). Psihoterapijska sekcija uključuje povezanost trauma sa psihosomatskim fenomenima, mentalizacijom, kao i važnost rane traume za kasnije smetnje (i poremećaje) ličnosti. Završna rasprava donosi zaključke, uz poruke koje trebaju biti upućene stručnoj, ali i široj javnosti. Navedeno uključuje i suradnju s medijima, kao medijatorima u prenošenju bitnih poruka.

U terminologiji se za prijenos traume na iduće generacije koriste izrazi transgeneracijski, intergeneracijski, međugeneracijski kao i multigeneracijski. Paralelno se koristi i termin sekundarna traumatizacija, da se napravi razlika od primarne, direktne izloženosti traumatskom iskustvu. Transgeneracijskim prijenosom traume mogu biti zahvaćeni self, kognitivno funkcioniranje, afekt i interpersonalno funkcioniranje. Problemi na razini selfa mogu se očitovati kao perzistirajući problem identiteta, pretjerana identifikacija s bliskom osobom, žrtvom traume, potreba da se pretjeranim postignućima kompenziraju gubici koje je žrtva traume doživjela, a ako je neki član obitelji preminuo vezano uz traumu, očekivanje da se bude njegova dostojna zamjena. Kognitivne promjene uključuju sklonost katastrofičnim predviđanjima, strah od nove traume slične ranijoj obiteljskoj, preokupacija sa smrti, unutrašnji svijet ispunjen traumatskim iskustvima. Promjene na afektivno-anksioznoj razini uključuju anihilacijsku anksioznost, noćne more proganjajućeg sadržaja, često disforično raspoloženje povezano s osjećajima gubitka i neprorađenog žalovanja. Povećana je i vulnerabilnost na stresne reakcije i povezane poremećaje. Nerazriješen konflikt vezan uz ljutnju može komplicirati osjećaj krivnje. Često neporađeno žalovanje vodi u kronične depresije koje onda traju kod dijela ljudi cijeli život. Preživjeli članovi obitelji prenose, što svjesno, što nesvjesno, sjenu transgeneracijske traume na nove generacije. Pretjerana povezanost između članova obitelji može voditi slabijoj diferencijaciji selfa kod novih generacija. Tako se onda promjene događaju i na razini interpersonalnog funkcioniranja, primjerice uz probleme u ostvarivanju emocionalnih veza,  jer su ti novi odnosi opterećeni negativnom sjenom trauma iz obiteljske prošlosti.

Kome je namijenjen tečaj

Liječnicima raznih specijalnosti, psiholozima kao i svim ostalim stručnjacima koji se bave problematikom psihičke traume.

Prijava sudjelovanja

Klinika za psihijatriju i psihološku medicinu, KBC Zagreb

Kišpatićeva 12, 10 000 Zagreb

Tel: 01/2388394; e-mail: martina.derini@kbc-zagreb.hr

Prijava i registracija će biti moguća i pri dolasku na skup.

Za dodatne informacije kontaktirati organizatora skupa (prof.dr.sc. Darko Marčinko) na e-mail: niarveda@gmail.com.

Kotizacija

Kotizacija skupa iznosi 130,00 eura za specijaliste medicinskih specijalnosti. Za specijalizante, psihologe, socijalne pedagoge, školske pedagoge, rehabilitatore, logopede i druge sudionike kotizacija iznosi 65,00 eura. Umirovljenici i studenti oslobođeni su plaćanja participacije.

Uplate se trebaju izvršiti na žiro račun Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu HR8423400091110024619 s pozivom na broj HR00 15256 i naznakom za tečaj “Transgeneracijska trauma” Ili na račun HLZ-a, Hrvatsko društvo za personologiju, poremećaje ličnosti i poremećaje hranjenja, na IBAN: HR7423600001101214818 s pozivom na broj: 268-223 i naznakom za tečaj „Transgeneracijska trauma”. U slučaju ranije uplate, potrebno je sa sobom donijeti priznanicu o izvršenoj uplati. Tečaj će biti bodovan od strane Hrvatske liječničke komore kao i Hrvatske psihološke komore.